atVSG

0011001000110100

وحید امیری مطلق

توسعه دهنده وب و موبایل

یونیورسیتی و الکامپ و دانشگاه و سرکار و …


یونیورسیتی | وحید امیری مطلق، یزدان تکبیری، مجید شهبانی، علی بشیری

افراد درون عکس از راست به چپ: علی بشیری، مجید شهبانی، وحید امیری مطلق، یزدان تکبیری

مدتی بود که چیزی ننوشته بودم و دلیلش هم نبود وقت کافی بود. در واقع وقت اصلا نبود و کار بسیار بود.

بالاخره موقعیت فراهم شد و تونستیم «یونیورسیتی» رو به بیست و سومین نمایشگاه الکامپ بخش الکام استارز ببریم.

مطلب طولانی در ادامه!

پاییز پارسال که همراه با چند تا از بچه ها رفته بودیم به الکامپ، در آخر گردشمون رفتیم به سالن الکام استارز که البته زیاد تبلیغ خاصی براش نشده بود. ما هم فکر کنم شانسی پیداش کردیم! سالن بزرگی نبود و کلا وضع خیلی خوبی هم نداشت از جهت موقعیت و تهویه و روشنایی و … و هر کدوم از استارتاپ ها هم فقط یک استند و یک صندلی پلاستیکی و میز (پلاستیکی؟!) داشتن! البته خب زیاد هزینه ای برای استارتاپ ها نداشت و فکر کنم حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ برای هر استارتاپ تمام شد. پارسال موقعی که نمایشگاه برگزار شد،‌ سایت یونیورسیتی تازه لانج شده بود و وضع خیلی خوبی هم نداشت و از طرفی اپ هم در مراحل اولیه توسعه قرار داشت و به هیچ وجه آماده دمو نبود. با این حال به نظرم باز هم میتونستیم با ثبت نام برای یکی از اون استند ها،‌ یونیورسیتی رو معرفی کنیم. بگذریم…

از اواخر سال ۹۵ که زمزمه برگزاری الکامپ در تابستون شنیده میشد، خودمون رو آماده کردیم تا بتونیم در صورت تحقق این موضوع، نمایش قابل قبولی داشته باشیم. بالاخره به صورت رسمی اعلام شد و ما هم خیلی خوشحال شدیم. در واقع این جا به جایی زمانی،‌ برای خیلی از شرکت های بزرگ،‌ خبر بدی بود، چون معمولا همه برنامه ریزی هاشون برای نیمه دوم ساله. برای ما که عالی شد و خوشحال بودیم. البته این خوشحالی زیاد دوام نداشت که در ادامه میگم چرا.

اپ Android یونیورسیتی رو هم ۱۴ فروردین عرضه کردیم (در واقع در آخرین روز کاری کافه بازار در سال ۹۵ اپ تایید شده بود ولی عرضه اون رو بر اساس مشورت با دوستان به تعویق انداختم). استقبال از اپ عالی بود و تونست به صفحه اول کافه بازار برسه و منتقد ها هم نظر بسیار مثبتی نسبت به اون داشتن. الان که این مطلب رو مینویسم ۲ روز میگذره از آخرین باری که اپ صفحه اول بود. در واقع به مدت ۲ ماه در صفحه اول بود. پیشرفت قابل توجهی در تعداد کاربران داشتیم. همین الان که این مطلب رو مینویسم، براساس آخرین آمار از منابع مختلف، بیشتر از ۱۵ هزار کاربر داریم. بیشترشون البته روی نسخه اندروید فعالیت میکنن.

اواسط بهار امسال من بالاخره یه MacBook Pro 2016 with TouchBar خریدم که هدف اصلیم از خریدش توسعه نسخه iOS یونیورسیتی بود اما کم کم جایگزین لپ تاپ قبلیم شد. عاشق این مک بوک شدم البته از سیستم عامل اپل یا همون macOS زیاد خوشم نمیاد. حتی با گذشت نزدیک به ۳ – ۴ ماه از کار کردن باهاش، هنوز macOS احساس راحتی نمیکنم. ☹️ نمیدونم…. شاید باید بیشتر بهش زمان بدم، شاید هم هیچ وقت احساسم نسبت بهش تغییر نکنه. از این مسایل که بگذریم باید بگم که هنوز توسعه نسخه iOS به صورت جدی شروع نشده و دلیلش هم بیشتر کاراییه که خودم برای خودم ایجاد کردم و به نظرم اولویت بالاتری دارن نسبت به توسعه نسخه iOS. مثلا یکی از این کارا ساخت نسخه ۲ اپ تحت وب یونیورسیتی بود. این اپ با اینکه هنوز در حال توسعه هست به نظرم در هنگام کار با موبایل تجربه بهتری برای کاربر به ارمغان میاره و کاربرای iOS هم فعلا بهتره از همین نسخه استفاده کنن (البته «بهتره» لفظ درستی نیست چون در واقع راه دیگه ای ندارن 😂). آخه برای توسعه iOS به نظرم داشتن یه iDevice خیلی مهمه و صرفا با simulator به نظرم نمیشه کار زیادی از پیش برد. بگذریم… امیدوارم تا آخر تابستون حداقل یه پیشرفت قابل توجهی به وجود بیاد. هم در زمینه نسخه iOS هم وضع مالی من که بتونم یه iPhone یا iPad بگیرم.

 

قبل تر گفتم که خوشحالی ما به خاطر برگزاری نمایشگاه الکامپ در تابستون زیاد دوام نداشت. هر چه به تاریخ شروع برگزاری نمایشگاه نزدیک تر میشدیم اطلاعات بیشتری از نحوه برگزاریش منتشر میشد البته همونطوری که از یه سازمان در ایران انتظار میده، کارشون به شدت بی نظم بود و حتی شاید بی نظم ترین الکامپ چند سال اخیر رو تجربه کردیم. برای برگزاری الکام استارز امسال، بزرگترین سالن ها رو اختصاص داده بودن که خوب بودن به نظر من و مخصوصا از نظر تهویه (که به دلیل برگزاری نمایشگاه در طول تابستون خیلی مهم بود) قابل تحمل بودن. روشنایی هم مناسب بود. اما از همه زوایای دیگه واقعا بد عمل کردن. مخصوصا استارتاپ ها داستان داشتن سر این قضیه کارت های مسولان و پوستر ها. یه سایت درست کرده بودن برای ثبت نام در الکام استارز که از ۲ – ۳ ماه قبل از برگزاری نمایشگاه باز بود. میشد اطلاعات اولیه استارتاپ رو نوشت و ثبت نام کرد. اما بعد از ثبت نام کلا موردی که ثبت کرده بودید غیب میشد! در واقع اصلا دیگه مشخص نبود چی شده و چی نشده… باگ هم داشت سایتشون و کم نبود تعدادشون. خلاصه ما سایت رو هر رو چک میکردیم برای اطلاعات جدید اما تا ۲۰ روز مونده به نمایشگاه تقریبا هیچ خبری نشد. البته ما مدام زنگ میزدیم به سازمان نظام صنفی رایانه ای و اونها هم میگفتن منتظر بمونید. اولین اطلاعات جدید در سایت راجع به نحوه برگزاری نمایشگاه و محل اون بود. بعد از اون بحث هزینه و امکانات استارتاپ ها شد. اینجا بود که ما شوکه شدیم!

قضیه این از این قرار بود که هزینه ثبت نام نهایی رو به ۶۰۰ هزار تومان افزایش داده بودن و در قبال اون یه استند و یک صندلی و یک نیمه میز میدادن. البته به روال پارسال یک پوستر هم خوشون چاپ میکردن که صرفا لوگوی استارتاپ و یک سری اطلاعات از اون داخلش بود. این پوستر برای همه به یک فرم زده میشد و دخالت زیادی توی محتواش نمیشد انجام داد. این هزینه برای ما که انتظار چیزی در حد پارسال یا حداکثر ۲۰۰ – ۳۰۰ تومن رو داشتیم خیلی زیاد بود. یک مشکل غیر منتظره بود. ما برنامه ریزی کرده بودیم که ۲ تا استند بگیریم. یکی برای یونیورسیتی یکی هم برای یک پروژه دیگه که البته مرتبط با یونیورسیتی بود. با این وضع نمیشد ۲ تا گرفت و ما به یکی راضی شدیم. هزینه رو هر طوری بود از خودم پرداخت کردم. البته این بخشی از هزینه حضور در نمایشگاه بود. بخش بعدی مربوط به پوستر های خودمون و کارت ویزیت و بروشور بود. این ها رو همه به صورت آنلاین سفارش دادیم که تجربه نسبتا خوبی بود. البته من در جزییات سفارشات نیستم چون یزدان هزینه این ها رو متقبل شد. طراحی اکثرشون هم با مجید بود که رایگان انجام داد. البته پوستر ها رو خود یزدان طراحی کرد. هزینه رفت و آمد به کنار. هر چند با چند تا کد تخفیف مختلف تونستیم با اسنپ و تپ سی گرفتن تا حدی رفت و آمد رو ارزون تر و قابل تحمل تر کنیم. به جز روز قبل از نمایشگاه و روز اول نمایشگاه، بقیه روزها موقع برگشت با بچه های خانه استارتاپ کرج که یه اتوبوس کولر دار خنک (!) در اختیار داشتن برگشتیم که دستشون درد نکنه.

حالا اینا رو گفتم و میرسیم به نحوه حضور در خود نمایشگاه و غرفه یونیورسیتی.

IMG_20170720_181639

روز قبل از نمایشگاه که رفتیم به سالن الکام استارز و در کمال تعجب دیدم که در حالی که فقط حدود ۱۵ ساعت به آغاز رسمی نمایشگاه مونده، هنوز خیلی از غرفه ها (از اسنپ بگیر تا استیج مسابقه و … تا استند های استارتاپ ها) هنوز آماده نشدن! که این مساله نشون میده اصولا چیزی به اسم برنامه ریزی معنی نداره. طبق قراری که از قبل گذاشته شده بود، خود مسولان الکام استارز باید یک پوستر رو طبق اطلاعات دریافتی چاپ و در محل هر استارتاپ نصب میکردن که این خودش داستان داشت. خوشبختانه پوستر استارتاپ ما آماده شده بود ولی هنوز نصب نبود که با صحبتی که با کارکنان نصب وسایل داشتم، معلوم شد برنامشون اینه که خودشون این پوستر ها رو نصب کنن. محل نصب رو فهمیدیم و شروع کردیم به نصب پوستر های خودمون. ۲ تا داشتیم. بعد هم سالن رو ترک کردیم. صبح روز بعد در حالی وارد نمایشگاه شدیم که هنوز زباله ها و باقی مونده های ساخت و ساز روز های قبل روی زمین بود. هنوز روی صندلی ها پلاستیک روکش بود. پوستر های تعدادی از استارتاپ ها از جمله یونیورسیتی نصب شده بود. اما خیلی از استارتاپ ها این قدر خوش شانس نبودن و اصلا حتی تا روز آخر نمایشگاه هم پوستر هاشون آماده نشد و یا کلا گم و گور شد. اما یه مساله دیگه که اتفاق افتاد، این بود که استارتاپ های جلویی ما نیومده بودن و به همین دلیل استارتاپ کناری ما (سمت راست) رفتن جلو و ما هم با کسب اجازه، استندشون رو اشغال کردیم! بدین ترتیب به هدف اولیه یعنی ۲ استند رسیدیم در حالی که فقط پول یکی رو دادیم! یه صندلی اضافه هم پیدا کردیم و تموم مدت سه صندلی داشتیم. دقیقا به اندازه تعدادمون. البته روز آخر ۴ نفر بودیم. روز دوم نمایشگاه همون اول صبح، یکی از مسولای نمایشگاه لطف کردن و به ما یک پوستر اضافه از یونیورسیتی رو دادن که ما هم روی استند اضافه ای که داشتیم نصبش کردیم. البته بعضی از استارتاپ ها حتی یک پوستر هم نداشتن که این واقعا ناراحت کننده بود. 😔

کلا به نظرم تجربه خوب و جالبی بود. خوب میشد اگه افراد بیشتری (مخصوصا قشر جوان) از این نمایشگاه ها که برگزار میشه اطلاع داشتن و میومدن. متاسفانه تعداد افرادی که اصلا خبر ندارن از اینجور نمایشگاه ها و همایش ها خییییلی زیاده. دوست داشتم کاربرای قبلی یونیورسیتی میومدن و نظرشون رو به ما میگفتن. چند تایی هم اومدن ولی اکثر بازدید کننده ها آشنایی قبلی نداشتن و ما مجبور میشدیم از اول داستان رو تعریف کنیم که البته سعی میکردیم این کار رو به صورت خلاصه انجام بدیم که مردم خسته نشن ولی جدای از اونها، خودمون خیلی خسته شدیم. من اواخر ساعات کار نمایشگاه که میشد اصلا دهنم خشک بود و گلوم درد میگرفت و حرف زدن برای من سخت میشد و چه خوب شد که بچه ها بودن و کمک کردن.

قاعدتا امسال اصلا امکان شرکت در ترم تابستون دانشگاه نبود و از طرفی با توجه به شنیده ها طول ترم رو ۱ ماه کرده بودن که نتیجش میشه کلاس های وحشتناک طولانی از ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهر. چقدر مسخره… 👎

راستی دیگه سرکار هم نمیرم و دلیلش اینه که میخوام وقت بیشتری برای یونیورسیتی بزارم. از طرفی با نزدیک شدن به فصل پاییز و شروع ترم جدید باید به فکر واحد های پیش رو باشم از جمله کار آموزی و پروژه پایانی که امیدوارم خوب پیش بره. با وجود اینها دیگه ۴ ساعت در روز در مسیر بودن به سمت سرکار و برگشت به خونه اصلا توجیهی نداره.

 

پ.ن: واقعا مسولین فکر نکردن توی همچین نمایشگاهی که پر از بروشور و پوستر و کارت و پلاستیک و … هست، سطح آشغال لازم میشه؟ اصلا اینا به کنار، بالاخره ما غذا میخوریم، آب میخوریم و دستمال مصرف میکنیم. اینا حجم زیادی میشن روی هم. باید چکارشون کرد؟؟؟ نه تنها داخل سالن ها سطل آشغال نیست (شاید روز آخر یکی دیدم،‌ شاید) بلکه بیرون هم تا جایی که من دیدم نبود.

 

یونیورسیتی | UNIVER30t | وحید امیری مطلق

یونیورسیتی | وحید امیری مطلق، مجید شهبانی

یونیورسیتی | UNIVER30t | یزدان تکبیری

یونیورسیتی | وحید امیری مطلق در نمایشگاه الکامپ

غرفه یونیورسیتی در الکام استارز ۹۶

 


 دیدگاه ها: 2 دیدگاه

سوال یا دیدگاه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *